Seneste nyt

Cook & talk

Er du international tilflytter i Ringkøbing-Skjern Kommune? Eller har du en nabo eller kollega, der er? Så er det måske lige noget for dig eller dem at være med til et hyggeligt arrangement torsdag den 23. marts kl.18.00-21.00 på Ringkøbing Skole. Ringkøbing-Skjern Kommune inviterer internationale tilflyttere til at være med til at lave og spise et par danske klassiske madretter og hygge sig sammen med andre internationale tilflyttere.
Det er gratis at være med, men tilmelding skal ske senest på onsdag den 15. marts. Læs mere om detaljerne på engelsk og tilmeld dig her:
An important matter of moving to a new country is getting to know the people and the culture. Ringkøbing-Skjern Kommune would therefor like to invite you to a “Cook & Talk” event where you will get the opportunity to meet people in at similar situation and participate in preparing two traditional Danish courses.
The event will take place at Ringkøbing Skole, Rindumvej 1, 6950 Ringkøbing on Thursday 23 March at 18.00-21.00.

Hvad har vi gang i?

Forårsbebudere🌱
Dannebrog under åben himmel 🇩🇰
Tiden for forårsopvisninger 🤸‍♂️
Tim GIF og Tim Hallen danner rammen for, hvad foreningslivet kan byde på.
Lokalforening, fællesskab, glæde…..🫶
Vi håber mange har lagt vejen forbi til en dejlig dag med glade gymnaster fra nær og fjern – en dag som afsluttes med fællesspisning.

Hvad har vi gang i?

I går var 180 børn og voksne – næsten fra 0-100 år – til fastelavnsfest i Tim Hallen. Det var en hyggelig formiddag med tøndeslagning, fastelavnsboller, hygge og masser af leg. Fastelavnsfesten afholdes på frivillig basis og der er allerede fundet nye frivillige arrangører til næste år.

VestRum – OBS deadline 1.2.

Kære foreninger og erhvervsdrivende i Tim

Tim er en del af landsbyklyngen VestRum, der også består af Stadil, Vedersø, Hee, No, Torsted og Hover. VestRum udgiver hvert af et blad, der husstandsomdeles i alle landsbyerne, oplandet hertil samt ved flere turistattraktioner i området. Formålet med bladet er blandt andet at styrke sammenholdet mellem vores landsbyer, men også at vise alt det gode, der sker i vores område. Læs resten